Tel. 61 814 69 52 kontakt@muzeumlusowo.pl

13 kwietnia obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jedną z ofiar tego ludobójstwa jest Janina Lewandowska, córka gen. Józefa Dowbora Muśnickiego, przez kilka lat mieszkająca w Lusowie, jedyna kobieta zamordowana w Katyniu. Wśród zamordowanych przez Sowietów nie brakuje też Powstańców Wielkopolskich. W zeszłym tygodniu wzięliśmy więc udział w różnego rodzaju wydarzeniach, związanych z osiemdziesiątą piątą rocznicą tych tragicznych wydarzeń. Już w czwartek na zaproszenie Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Poznaniu wzięliśmy udział w Koncercie z okazji 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, który odbył się w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu.
W piątek udaliśmy się do Chludowa, gdzie na zaproszenie Stowarzyszenia im. Wojciecha Bogusławskiego i Romana Dmowskiego opowiedzieliśmy młodzieży z szkół w Chludowie i Suchym Lesie o życiu i śmierci Janiny Lewandowskiej.
W sobotę w Lusowie odbyły się współorganizowane przez Nasze Muzeum i Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Dowbora Muśnickiego obchody katyńskie. Po Mszy świętej zebraliśmy się na cmentarzu, gdzie w grobowcu rodziny Dowbor Muśnickich spoczywa fragment czaszki Janiny. Na uroczystość złożyły się przemówienia, deklamacje, modlitwa oraz składanie wiązanek i zniczy. Następnie goście przeszli do Muzeum, gdzie mogli wysłuchać prelekcji o historii czaszki Janiny Lewandowskiej. W tym roku przypada dwudziesta rocznica potwierdzenia jej tożsamości i pogrzebu w Lusowie! Jak widać na zdjęciach, wiele osób postanowiło uczcić pamięć córki Generała i innych ofiar zbrodni katyńskiej. Szczególnie cieszy nas obecność na uroczystościach dzieci, młodzieży i całych rodzin.