Podczas badania i omawiania historii powstania wielkopolskiego nie można uniknąć jego głębokich powiązań z I wojną światową (1914-1918). Powszechnie wiadomo, że znaczna część powstańców wielkopolskich przeszła przed niepodległościowym zrywem przez tryby niemieckiej machiny wojskowej, doświadczając na własnej skórze trudów wojennych, zaprawiając się w walce. Rzadko jednak głębiej rozważamy wspomnienia i przeżycia wyniesione przez naszych późniejszych bohaterów z tamtych okopów. Zdecydowanie warto poświęcić więcej uwagi temu mało znanemu fragmentowi ich życiorysów, zagłębić się we wspomnieniach i zbadać jaki wpływ na życie, tożsamość i walkę powstańców wielkopolskich miała Wielka Wojna.

W tym dniu wstęp do Muzeum oraz zwiedzanie, tak samo jak prelekcja, będą BEZPŁATNE