W ostatnim zdaniu relacji „Dziennika Poznańskiego” z przysięgi Wojsk Wielkopolskich w Poznaniu w dniu 26 stycznia 1919 roku przeczytać można było informację, że kilku fotografów wykonywało w tym zdjęcia. Podobnie było w trakcie innych tego typu uroczystości w przeciągu 1919 i 1920 roku. Wiele z tych zdjęć zachowało się do dziś. Na wielu z nich widać fotografów w trakcie swojej pracy. W znakomitej większości znamy również ich nazwiska.
Teraz będziemy mieli okazję zobaczyć na jakim sprzęcie wówczas pracowali. Pan Karol Wilczyński założyciel Projektu MOMF – Małego Objazdowego „Muzeum” Fotograficznego z siedzibą w Kowanówku przybliży nam szczegóły konstrukcje aparatów fotograficznych oraz wyjaśni jak wyglądała obsługa sprzętu fotograficznego.
Zachęcamy do zabrania swoich starych aparatów fotograficznych na pewno pan Karol znajdzie czas by coś o nich powiedzieć.