29 grudnia 2018 roku odbyły się w Lusowie uroczystości z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Lusowskie obchody wpisują się w ciąg obchodów rozpoczynanych 27 grudnia nad grobem generała Stanisława Taczaka, poprzez oficjalne uroczystości pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Przypomnienie o ważnej rocznicy w historii Polski odbywa się również każdego roku  – 28 grudnia w Warszawie. Całość tych obchodów kończy się nad grobem generała Józefa Dowbora Muśnickiego w dniu 29 grudnia.
O godzinie 11:00 rozpoczęła się w kościele parafialnym w Lusowie msza święta w asyście kompanii honorowej 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. Józefa Dowbora Muśnickiego. Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in. Marszałek Województwa Wielkopolskiego pan Marek Woźniak, poseł na Sejm RP pan Bartłomiej Wróblewski. Liczni przedstawiciele władz gminy Tarnowo Podgórne z wójtem Panem Tadeuszem Czajką na czele. Reprezentanci instytucji, organizacji i szkół z terenów gminy Tarnowo Podgórne. Po jej zakończeniu wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz gdzie nad grobem generał wygłoszono przemowy, odczytano uroczysty apel pamięci i oddano salwę honorową. Kolejnym etapem obchodów były dwie krótkie prelekcje w Muzeum Powstańców Wielkopolskich. Pierwsza była nt. powstańców i żołnierzy Wojsk Wielkopolskich związanych z gminą Tarnowo Podgórne. (Ich sylwetki można zobaczyć pod tym linkiem: https://www.facebook.com/pg/muzeumlusowo/photos/?tab=album&album_id=2037410683018024). Druga dotyczyła zbiorów i eksponatów, które w ostatnim roku znalazły się w Naszych zbiorach.